یکشنبه ۲۲ فروردین ۰۰

اصول ترجمه که یک مترجم باید رعایت کند

حساسیت کار ترجمه  برای مترجم نه فقط به خاطر نیاز به تخصص های لازم، بلکه به خاطر رعایت حق و حقوق فرد متقاضی نیز بالا می باشد. شما نمی توانید از شخصی به عنوان مترجم انتظار داشته باشید که یک مترجم همه فن حریف باشد. حتی در مورد یک مترجم حرفه ای نیز این انتظار، انتظار درستی نیست.

هر فردی که کار ترجمه متون ساده و تخصصی را انجام می دهد، در زمینه یا زمینه هایی تخصص و آشنایی دارد. به طور مثال ممکن است یک مترجم در زمینه ترجمه متون مدیریت یا  ترجمه متون حسابداری  تجربه و تخصص داشته باشد ولی هیچ سابقه و تخصصی درترجمه متون پزشکی نداشته باشد. چیزی که مهم است رعایت اصول ترجمه است. اصولی که یک مترجم  باید رعایت کند این است که در درجه اول به ماهیت متن دقت کند و نگارش متن ترجمه را بر اساس موضوع و محتوا تعیین کند. همچنین دقت در صحیح بودن مطالب یکی از اصول کار ترجمه است. حتی ترجمه متون نباید به گونه ای انجام گیرد که ابهام و کژتابی را برای مخاطب به همراه داشته باشد.

چگونه به یک مترجم اعتماد کنیم؟

یکی از مهم ترین اصول انتخاب مترجم خوب و مناسب، قابل اعتماد بودن مترجم است. البته طبیعی است که این سؤال برای شما به وجود بیاید که کار ترجمه را به چه کسی بسپارم. بهترین روش برای شناسایی یک مترجم قابل اعتماد بررسی سوابق و شهرت مترجم است. وقتی صحبت از مترجم می کنیم منظورمان الزاماً یک شخص حقیقی نیست بلکه این مترجم می تواند یک سایت یا موسسه ارائه خدمات ترجمه باشد. مزیتی که سایت ها و مؤسسات معتبر(و نه هر مؤسسه ای) دارند این است که با خیال راحت تر می توان کارترجمه را به آن ها سپرد و وجود چندین مترجم متخصص و با تجربه در زمینه های مختلف، آن ها را به یک مترجم همه فن حریف تبدیل می کند.

منبع: اخبار رسمی

Link: http://tarjomegostar.com/news/اصول-ترجمه-که-یک-مترجم-باید-رعایت-کند4.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی : کدی که در تصویر میبینید را وارد نمایید
* ترجمه گستر هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
new order new order
ورود به سیستم
- فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!