یکشنبه ۲۲ فروردین ۰۰

ترجمه آثاری با موضوع علوم‌ شناختی

جهانشاه میرزابیگی از ترجمه مجموعه کتاب‌هایی با موضوع علوم‌شناختی در دنیای غرب خبر داد و از رد برخی اندیشه‌های دکارت گفت.
جهانشاه میرزابیگی
این مترجم در این‌باره به ایسنا گفت: علوم‌شناختی از حدود سال‌های ۱۹۷۰ در غرب و بخصوص آمریکا رشد کرد و مجموعه کتاب‌هایی مختلفی در حوزه‌های گوناگون علوم مربوط به اندیشه در این زمینه منتشر شد. این کتاب‌ها چند شاخه محوری را شامل زبان‌شناختی، روان‌شناختی، فلسفه‌شناختی، اعصاب‌شناختی و مردم‌شناختی و در برخی از موارد هوش مصنوعی را مد نظر قرار داده‌اند.

او افزود: محور کار و علاقه من حوزه زبان‌شناختی است ولی گاهی در حوزه فلسفه هم کار می‌کنم. در حوزه علوم‌شناختی من حدود ۲۰ کتاب را برای ترجمه تعیین کرده‌ام. هسته مرکزی این مجموعه هفت  کتاب است شامل «فلسفه جسمانی»، «قلمرو تازه علوم‌شناختی»، «استعاره‌شناختی»، «زبان، ذهن و فرهنگ‌شناختی»، «بدن در ذهن‌شناختی»، «ریاضیات‌شناختی» و «استعاره‌هایی که با آنها زندگی می‌کنیم». در حال حاضر برخی از این کتاب‌ها به فارسی منتشر شده و برخی دیگر در دست چاپ است. از این مجموعه ۱۳ کتاب دیگر را نیز مد نظر قرار داده‌ام تا ترجمه و منتشر کنم.

میرزابیگی درباره  موضوع این کتاب‌ها و علم علوم‌شناختی توضیح داد: از ۲۵۰۰ سال قبل تا حالا در فلسفه و حکمت و نظریات جامعه‌شناختی  مغز و جسم را از حوزه شناخت کنار می‌گذاشتند و این موضوع از قرن ۱۷ به بعد با نظریات دکارت به اوج خود رسید. دکارت با تعریف دو ماده جسمی و ذهنی و با گفتن جمله «من شک می‌کنم، پس هستم» می‌خواست اساس محکم و تغییرناپذیری برای دانش پیدا کند. به نظر او حواس، خیالات و ایده‌های ما متغیر بود و بر همین اساس او معتقد بود برای اندیشیدن این‌ها به درد نمی‌خورند و باید چیزی داشته باشیم که تغییرناپذیر باشد و آن اندیشه‌ای‌ است که شک می‌کند.

این مترجم  ادامه داد: از آغاز شروع حکمت این دوگانگی بین جسم و ذهن شکل گرفت و هرچه جلوتر آمدیم این دوگانگی بیشتر شد، اما حالا علوم‌شناختی برمی‌گردد و می‌گوید جسم در شناخت دخالت دارد. یعنی حواس پنج‌گانه ما در شناخت مفاهیم و مسائل مربوط به خرد آدمی تاثیر دارد. این خلاصه‌ای از موضوعات علوم‌شناختی است که تا به حال کتاب‌های زیادی درباره آن نوشته شده و من تعدادی از آن‌ها را ترجمه و از سوی انتشارات آگاه منتشر کرده‌ام و بقیه کتاب‌ها نیز در دست چاپ هستند.

 میرزابیگی پیش‌تر کتاب‌هایی در حوزه روان‌شناسی از جمله «تربیت بدون مبارزه قدرت» را ترجمه و تالیف کرده و به چاپ رسانده است.

منبع: isna.ir

Link: http://tarjomegostar.com/news/ترجمه-آثاری-با-موضوع-علوم‌-شناختی1.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی : کدی که در تصویر میبینید را وارد نمایید
* ترجمه گستر هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
new order new order
ورود به سیستم
- فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!